HAIBIKE TREKKING 9 ABS S/40 dynamite
59695,00 kr
Premium high-frame trekking e-bike with Bosch Performance Line CX motor, 800 Wh battery, Bosch ABS, Gates belt drive and Shimano Nexus internal hub for smooth and low-maintenance riding.
5 in stock
Description
The Haibike TREKKING 9 ABS is a premium high-frame e-bike designed for riders who want powerful assistance, long range and added braking control for commuting, touring and everyday riding. The Bosch Performance Line CX motor with 85 Nm of torque and large 800 Wh Bosch PowerTube battery provide strong support and excellent capacity for longer routes.
Equipped with Bosch ABS, Magura 4-piston brakes, a 100 mm SR Suntour suspension fork and Shimano Nexus 5-speed internal gear hub, the TREKKING 9 ABS delivers smooth, controlled and low-maintenance riding. With a Gates Carbon Drive belt, Bosch Kiox 500 display, Schwalbe Johnny Watts tyres, lights, mudguards, kickstand and dropper seatpost, it is a refined and practical choice for riders who want comfort, safety and reliable everyday performance.
Additional information
| Package | '1/1 |
|---|---|
| Current | 800Wh |
| Frame | Aluminium, 110/135 (internal gear hub), Scheibenbremse Post Mount |
| Charger | Bosch Charger 4A 220-240V |
| Display | Bosch Kiox 500 + LED Remote |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 600W, 85Nm, 25km/h |
| Battery | Bosch PowerTube |
| Fenders | Curana Apollo 70, extra matte black |
| Color | dynamite red/blue glänzend |
| Headset | Feimin FP-H858U ZS44 + ACROS BlockLock ZS56, Semi-Integrated |
| Chain | Gates Carbon Drive Belt CDX, 125T |
| Sprocket | Gates CDX rear Sprocket for Shimano Nexus 5 Mech. Hub, 32T |
| Chainring | Gates CDX Sprocket+Spider, 5B, BCD130, 46T |
| Cassette | Gates, 32T |
| Brand | HAIBIKE |
| Grips | Herrmans DD42, Lockable Grips |
| Seatpost | Limotec A1H Dropper, Dia. 34.9 mm, Travel: 125 mm |
| Crankset | Miranda Crius 170 mm |
| Size | S/40 |
| Tyre | Schwalbe Johnny Watts w/ reflective line, 60-584 |
| Saddle | Selle Royal Essenza+ |
| Fork | SR Suntour SF24-MOBIE34-Boost-ABS-EQ-2CR-DS, Offset: 44 mm, Federweg: 100mm |
| Light | Trelock Skybeamer 300, 6-24V / Spanninga Aerline 2.0 Brake |
| Gender | Unisex |
| Kickstand | Ursus R90 Mooi Plus, 40 mm, Adjustable |
| Pedals | VP Components VPE-527 Alloy w/ Reflector |
| Handlebar | XLC CAT2, Dia. 31.8 mm, Rise: 25 mm, backsweep 15° 720mm |
| Stem | XLC Trekking CAT2, Dia. 31.8 mm, L: 80 mm, A-Head, Adjustable |
| Dynamo | über Systembatterie |





