LAPIERRE SPICY CF 6.9
65595,00 kr
Full-suspension carbon enduro bike with 180 mm travel, RockShox ZEB fork, coil rear shock, Shimano SLX drivetrain and mixed wheel setup for confident riding on steep and technical terrain.
Description
The Lapierre Spicy CF 6.9 is a full-suspension carbon enduro mountain bike built for riders who want confidence, control and serious capability on steep and demanding terrain. Its full carbon frame, 180 mm travel and mixed 29″/27.5″ wheel setup create a stable and aggressive platform for technical descents, bike park riding and rough enduro trails.
Equipped with RockShox ZEB suspension, RockShox Super Deluxe Coil rear shock, Shimano SLX 12-speed drivetrain and powerful Shimano MT420 brakes, the Spicy CF 6.9 delivers strong control, reliable shifting and dependable braking when the terrain gets challenging. With aggressive Schwalbe Magic Mary and Big Betty tyres, wide 800 mm handlebar and dropper seatpost, it is a capable choice for riders looking for a serious carbon enduro bike.
Additional information
| Package | '1/1 |
|---|---|
| Chainring | 32T |
| Headset | ACROS Integrated ZS56/ZS56 Block Lock |
| Color | AVENTURINE BLUE – MAT |
| Brand | LAPIERRE |
| Grips | Lapierre grips anodized, S/M: small diameter, L/XL: large diameter |
| Handlebar | Lapierre Thirty Five 6061DB, Width: 800mm, Rise: 30mm, Ø: 35mm |
| Damper | Rockshox Super Deluxe Coil select R 205*65mm |
| Fork | Rockshox ZEB Select Charger RC 180mm |
| Tyre | SCHWALBE MAGIC MARY Evo, Super Trail 62-622/ SCHWALBE BIG BETTY Evo, Super Trail 65-584 |
| Cassette | Shimano Deore 10-51T 12s |
| Chain | Shimano Deore 12s |
| Drivetrain | Shimano SLX 12 speed |
| Frame | Spicy Full Carbon 180mm travel (29''), pressfit, boost, metric, Thru axle |
| Gender | Unisex |
| Saddle | WTB Volt 142 mm |
| Pedals | XLC by VP VPE-527 |
| Size | L/43, M/40, S/37, XL/46, XS/35 |
| Seatpost | Lapierre dropper, Ø: 31.6mm, travel 100mm (XS,S), 130mm (M), 150mm (L), 170mm (XL) |
| Stem | Lapierre Thirty Five alloy, 0°, Ø: 31.8mm, L: 35mm (XS,S), 45mm (M,L,XL) |
| Crankset | Shimano MT612 32T 165mm (XS,S,M), 170mm (L,XL) |




.webp)
.webp)







