GHOST Poacha
59999,00 kr
Long-travel carbon mountain bike with 180 mm travel, RockShox suspension, SRAM Eagle T-Type shifting and powerful Maven brakes for aggressive enduro and bike park riding.
Description
The Ghost Poacha is a long-travel carbon mountain bike built for riders who want stability, control and confidence on aggressive terrain. Its lightweight carbon frame, 180 mm travel and mixed 29″/27.5″ wheel setup create a capable platform for enduro trails, bike park riding and steep technical descents.
Equipped with RockShox ZEB Select suspension, RockShox Vivid Select rear shock, SRAM Eagle 70 T-Type 12-speed shifting and powerful SRAM Maven Bronze 4-piston brakes, the Poacha delivers dependable performance when the terrain gets demanding. With Continental Kryptotal tyres, wide 800 mm handlebar and 180 mm dropper seatpost, it is made for riders looking for a serious mountain bike for hard and confident off-road riding.
Additional information
| Package | '1/1 |
|---|---|
| Chainring | 30T |
| Headset | Acros AMX-002/3 Mod56/66, reach adjustable +/-5 mm, Semi-Integrated |
| Color | coffee dusty desert/gray silver – matt |
| Tyre | Continental Kryptotal-Fr Enduro Soft, foldable skin SL, TR, 60-622 / Continental Kryptotal-Re Endur |
| Brand | GHOST |
| Frame | Lightcarbon, Boost 110/148, Federweg: 180mm |
| Stem | PMG Team All Mtn, Dia. 31.8 mm, L: 40 mm, A-Head |
| Saddle | Prologo Proxim Nembo Steel rail 145 mm |
| Damper | RockShox Vivid Select 250x70mm, Vivid Air, Standard |
| Fork | RockShox ZEB Select Charger RC, Boost, DebonAir+, Offset: 44 mm, Federweg: 180mm |
| Size | L, M, S, XL |
| Chain | Sram Eagle 70 T-Type 12s |
| Drivetrain | Sram Eagle 70 T-Type 12s |
| Crankset | Sram FC Eagle 70 DUB T-Type Crankset w/ Guard, DM, 30T |
| Cassette | Sram XS-1270 Eagle T-Type, HG, 10-52T |
| Seatpost | TranzX MTB +RAD JD-YSI35, Dia. 34.9 mm, Travel: 160 mm, TranzX MTB +RAD JD-YSI35, Dia. 34.9 mm, Travel: 180 mm, TranzX MTB +RAD JD-YSI35, Dia. 34.9 mm, Travel: 210 mm |
| Gender | Unisex |
| Grips | XLC GR-S34 MTB Sport Bar Grips – black |
| Handlebar | XLC MTB Dia. 31.8 mm, Rise: 19 mm, backsweep 9° 800mm |












